Napsali o nás


 

 

Břeclavský deník Nový život 19.2.2015:

 

Po úpravách rekord. Knihovna zase láká

"Čtenáři se dočkali nově upravených prostor v knihovně. V Přibicích vložili peníze do nové výmalby, úpravy podlahy či výměny zastaralého topení. A výsledek? Zvýšený zájem návštěvníků. O práce se postarali zaměstnanci obce. "Po opravách jsme v den otevření zapůjčili rekordních sto knih. Knihovnu také navštívily dvě třídy mateřské školy. Po jarních prázdninách zveme žáky základní školy, abychom společně odstartovali v březnu, měsíci čtenářů, soutěžní hru Knihoměr," pozvala vedoucí knihovny Eva Hájková. V budoucnosti by Přibičtí chtěli prostory pro čtenáře ještě vylepšit. "Zatím ale nemáme peníze na zateplení fasády, výměnu oken, dveří a nového vnitřního vybavení" vyjmenovala Hájková."

 

 

Beránková, A. Po úpravách rekord. Knihovna zase láká. Břeclavský deník Nový život, Jan 01, 2015, p 6.

 


 

 

Břeclavský deník Nový život 31. března 2016:

 

"Společné nocování mezi regály s knihami, čtení pohádek či soutěže. Program každoroční Noci s Andersenem nabídnou zítra dětem i některé knihovny na Břeclavsku.

Počtvrté se sejdou u Andersenových pohádek v knihovně v Přibicích. Letošní téma je Malá mořská víla. "Mám přihlášených rekordních třicet dětí. S programem nám letos pomáhají rodiče a přátelé knihovny. Andersenova přibická stezka povede děti do několika rodinných domů, ve kterých ožijí postavičky ze spisovatelových pohádek. V knihovně pak nebudou chybět různé hry a soutěže. Večer přečteme pohádky a starší děti si objednaly horory a strašidelné čtení. Ráno bude rozcvička v přilehlém parku, snídaně a vyrábění z vizovického pečiva" prozradila přibická knihovnice Eva Hájková."

 

BERÁNKOVÁ, Aneta. Usnou s Andersenovými příběhy. Břeclavský deník. 2016, (75), 20.

 

 


 

 

Břeclavský deník 30. března 2016:

 

Přibické multicentrum za desítky milionů? Lidé v obci je vítají i zpochybňují

 

Přibice – Značné plány pro následující léta obsahující nákladné projekty má současné vedení Přibic na Brněnsku. Jejich součástí se má stát například vznik přírodního koupaliště za deset až dvanáct milionů korun. Ještě větší sumu by bylo potřeba vynaložit na vybudování multifunkčního centra, které by pojalo téměř veškeré společenské dění v obci. V reakcích oslovených lidí lze ale zaslechnout pochybnosti o využitelnosti i vhodnosti.

 

Ilustrační fotografie.                

 

Ilustrační fotografie.Autor: Deník/ Petr Šilar

 

Vedení obce mimo jiné argumentuje přáním obyvatel: v do­tazníkovém průzkumu žádalo centrum 150 z 250 odpovědí. „Víme, co bychom v Přibicích chtěli v dalších deseti dvaceti letech udělat. Abychom ale mohli něco vytvořit, potřebujeme k tomu dotace. Jestliže nebudeme mít projekty připravené, nedostaneme nic. Chceme být nachystaní a podchytit zásadní věci," sdělil starosta Miroslav Effenberger.

Přibičtí v blízké době vyhlásí veřejnou soutěž na zhotovení projektové dokumentace. Stane se tak prostřednictvím České komory architektů. Zastupitelé na to vyčlenili šest set tisíc korun. „Když už půjde o nejdražší stavbu v dědině s vizí na desítky let, chceme, aby vypadala dobře. S komorou architektů už jednáme," zdůvodňoval Effenberger.

40milionů korun. Taková je předpokládaná horní hranice nákladů pro výstavbu multifunkčního sportovně – kulturního zařízení v Přibicích. Stát má v místě zvaném Svobodný hájek. Vedení obce při jeho vzniku počítá 
s dotací.

V obci se podle něj o vzniku kulturně-sportovního stánku mluví posledních padesát let. Výsledek? Dosud žádný. „Zatím jsme k tomu vyčlenili pozemek a peníze na projekční práce. Dále budeme čekat na možnost lepšího dotačního titulu," doplnil starosta. Centrum má stát v místě zvaném Svobodný hájek.

Vedení úřadu představilo vizi v obecním zpravodaji. Ačkoliv se obyvatelé v dotaznících vyjádřili, že podobnou stavbu chtějí, ne všichni jsou myšlenkou nadšení. Třeba knihovnice Eva Hájková se hodlá zasadit o to, aby se knihovna součástí centra nestala.

Plánem totiž je, že kromě půjčovny knih má centrum pojmout zázemí pro zahrádkáře, včelaře, ochotníky nebo sportovce. Cílem je dostat co nejvíce sdružení pod jednu střechu. Mimo jiné kvůli úspoře energií. „Za knihovnu s tím nesouhlasím. Knihovna má být lidem po ruce, nikoliv někde na okraji obce. Nyní jsme ve středu ve velké budově, což je vhodné především pro starší lidi. Budu se to ještě snažit ovlivnit," nezastírala Hájková.

Pochybnosti má rovněž opoziční zastupitel a někdejší starosta František Stankovič. S rozvojem souhlasí, riziko však vidí v zajištění dostatečného využívání a pokrytí provozu. „Není problém sehnat peníze, aby se to postavilo. Ale bude problém to udržet při životě. Máme tisíc obyvatel, v okolí už podobná centra jsou. Je potřeba zajistit, abychom kvůli tomu nezadlužili další generace. Nejsem proti novotám, zároveň je ovšem nutné zvážit, zda to plně využijeme," reagoval Stankovič.

Nezbytné je podle něj projekt podpořit faktickými údaji, které doloží, že obec centrum takzvaně utáhne. I přes pochybnosti se striktně proti nestaví. Také starosta Effenberger předpokládá, že výstavba při budoucím hlasování zastupitelů projde. „Ve volebních programech to většina z nás měla, ale počítám i s protichůdným hlasem," dodal starosta. Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/pribicke-multicentrum-za-desitky-milionu-lide-v-obci-je-vitaji-i-zpochybnuji-20160330-64k4.html

 

IVÁNEK, Lukáš. Přibické multicentrum za desítky miliónů? Lidé v obci je vítají i zpochybňují. Břeclavský deník. (74), 20.